RSS
sobota, 14 lutego 2015

Dzisiaj Walentynki, potocznie mówiąc dzień zakochanych. Dla tych, którzy lubią wyjątkowo uczcić ten dzień polecamy romantyczny wieczór przy winie. Z pewnością dobre winko rozgrzeje Wasze serca jeszcze mocniej i wieczór walentynkowy będzie nie zapomniany.

piątek, 06 lutego 2015

Czy wino może pić każdy? Teoretycznie chyba tak, ale w praktyce wygląda to trochę inaczej. Są kraje, w których wino pije się do obiadu, piją je młodsi i starsi niezależnie od wieku. Ale u nas w Polsce wino to także alkohol, a co za tym idzie dozwolony od lat 18. Poza wiekiem ograniczenia wynikają również z uwagi na różnego rodzaju choroby, ciążę czy karmienie piersią. Jak wiemy alkohol przenika do krwi i całego organizmu, nie możemy zatem zatruwać nim maleńkiej istotki. Smakosze win mogą być odmiennego zdania, każdy powinien jednak myśleć mądrze i rozsądnie, by nie zrobić krzywdy innemu. A całkowita abstynencja to też świetna sprawa. Znam wielu takich ludzi, którzy świetnie bawią się bez grama alkoholu. Odrobina nie zaszkodzi, ale nadmiar owszem.

czwartek, 06 listopada 2014

Dzisiaj nie będę pisać o winach. Co prawda chętnie bym sie napiła, ale nie mogę. Kobieto ciężarnym pić nie wolno ;) A swoja drogą niedawno usłyszałam od kogoś, ze lampka wina poprawia układ krążenia i jest polecane nawet w ciąży. Moim zdaniem to totalna bzdura. Przecież wino to też alkohol, a propaguje się hasło "w ciąży nie piję alkoholu". Nie wiem co sądzicie na ten temat. Ja wolę nie testować i zadbać o zdrowie.

czwartek, 16 października 2014

Wina możemy podzielić na 3 kategorie pod względem koloru: białe, czerwone i różowe.

Białe wino powinno podawać się do delikatniejszych potraw np. kurczaka, ryb owoców morza, serów i wędlin.

Czerwone wino będzie najbardziej odpowiednie do potraw ciężkostrawnych. Wytrawne czerwone wino idealnie pasuje do wołowiny, dziczyzny czy wieprzowiny.

Do deserów oraz potraw delikatnych odpowiednie będzie wino różowe.

Każde wino powinno być tak dobrane, aby nie rozpraszało smaku potrawy. Zbyt mocny aromat czerwonego wytrawnego wina może zagłuszyć delikatny smak deseru, dlatego zanim podamy dobry trunek odpowiednio dobierzmy go do potrawy.

poniedziałek, 22 września 2014

W weekend byłam na weselu u rodziny. Było naprawdę bardzo fajnie, tańce, hulanki, swawole... I niemalże sztachety z płotu leciały :) No cóż, po alkoholu różnie bywa na takich imprezach.

Ostatnimi czasy w prezencie ślubnym co raz częściej odchodzi się od wręczania kwiatów. Kwiaty - coś pięknego lecz nietrwałego. Szybko zwiędną i nadają się tylko do wyrzucenia. Kwiaciarnie za ładny bukiet liczą sobie sporo, a my dajemy się wciągnąć w szał piękności, bo przecież nie wypada dać byle kwiatka. Wiele par już na zaproszeniach pisze co chciałoby otrzymać w zamian. Mogą to być kupony totolotka, maskotki, przybory szkolne i inne mniej lub bardziej wymyślne pomysły. Najczęściej Młodzi proszą jednak o wino i rzecz jasna o kopertę :D Powstało mnóstwo świetnych wierszyków na tę okazję, które można wpisać na zaproszenie.My jako goście oczywiście powinniśmy spełnić życzenie Nowożeńców. Gusta i smaki są różne, nie ważne jakie wino kupimy, chyba, że świetnie znamy Młodych i wiemy co lubią najbardziej. Kiedy staniemy przed sklepowymi półkami z winami, trudno jest się na coś zdecydować. Sądzę, że Państwo Młodzi po buteleczce wypija każde skoro mają takie życzenie. Przed wręczeniem dobrze jest ładnie opakować taki trunek. Można włożyć je do gotowej torebki na wino, albo zapakować w przezroczystą folię i udekorować np. kwiatkiem.

Trunki weselne też bywają różne. Kiedyś królowała czysta wódka. Teraz zwykle oprócz wódki jest także różnego rodzaju wino i piwo. Każdy może znaleźć coś dla siebie. Co prawda alkohol do zabawy wcale nie jest konieczny, ale jak wiemy wesela bezalkoholowe raczej rzadko się zdarzają. A tak na rozluźnienie i większą odwagę do tańca kieliszek dobrego winka z pewnością nie zaszkodzi nikomu.

niedziela, 07 września 2014

Dawno mnie tu nie było, ale myśl o dobrym winku dała mi natchnienie do napisania posta. Ostatnio byłam z mężem u rodziny i zostaliśmy poczęstowani winem własnej roboty. Mój wujek sam czasami sporządza takie specjały. Niestety ja od jakiegoś czasu w ogóle nie piję alkoholu, nawet malutkiego łyczka ponieważ czekamy z mężem na potomstwo. Ale ślinka ciekła na sam widok, a zachwyt mojego męża wybornym smakiem czerwonego słodkiego winka jeszcze bardziej nadawał chęci do spróbowania. Moja wola jednak była silniejsza i obeszło się jedynie na za zapachu. Ku mojej uciesze na odchodne dostaliśmy butelkę wina do domu. Mąż z uśmiechem od ucha do ucha stwierdził, że poradzi sam, ale zachęciłam go by winko poczekało jeszcze parę miesięcy na mnie. Póki co zakamuflowane i czeka, ale czy się doczeka. Ponoć tak dobre wino swojskiej roboty niełatwo znaleźć.

Kiedyś próbowałam wina, które zrobił mój sąsiad, ale... Po dwóch łykach stwierdziłam, że to nie moje klimaty. No cóż, nie wszystkim wychodzi świetne.

Jeszcze nie próbowałam wina wujka, ale już mogę je gorąco polecić. Zapach świetny, kolor również,a smak - ponoć im starsze, tym lepsze, więc jeszcze trochę poczeka.

środa, 15 lutego 2012

Pijąc czerwone wino możemy wzmocnić swoje zdrowie. Czerwone wino korzystnie wpływa na układ krwionośny i serce. Z badań wynika, że systematyczne picie wina w niewielkich ilościach znacznie wpływa na nasze zdrowie i długość życia.

Pamiętajmy o tym, że do każdego rodzaju wina powinniśmy używać odpowiednich kieliszków. Kieliszki do wina czerwonego są zwykle duże, na długiej stopce, pękate u dołu i zwężane ku górze. Popijając czerwone wino powinniśmy trzymać kieliszek całą dłonią, tak by ciepło dłoni podgrzewało wino i nadawało mu jeszcze bardziej intensywny zapach. Wino czerwone nie powinno być schładzane.

Mi osobiście najbardziej smakują czerwone wytrawne lub półwytrawne wina francuskie. Co prawda posmakowałam ich niewiele, ale smak był dla mnie wyjątkowy. Faktycznie w dobrych francuskich winach można się rozsmakować. 

19:09, italianka88
Link Dodaj komentarz »

Na początku mojej przygody ze smakowaniem win pojawiały się same słodkie czerwone wina. Po prostu mi smakowały tzn. większość z nich, a jak już trafiłam na szczególne to nie szukałam dalej. Teraz myślę, że to był błąd. Odkąd spróbowałam czerwonych win wytrawnych z górnej półki stwierdziłam: "żadnych słodkich czerwonych win!". Oczywiście na rynku jest wiele rodzajów win i tak naprawdę niewiele można powiedzieć czytając etykietkę jaki będzie smak, ale według mnie jedno jest pewne: cena wina gra zdecydowaną rolę. Przechadzając się po stoiskach z winami zwykle nie możemy się zdecydować. Przeważnie wina podzielone są ze względu na kraj pochodzenia.

 
1 , 2